Netanyahu hakkında bu hafta tutuklama kararı çıkabilir

The Times of Israel gazetesine konuşan adı açıklanmayan üst düzey İsrailli bir yetkili, İsrail Milli Güvenlik Konseyi’nin Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da aralarında bulunduğu üst düzey siyasiler hakkında olası bir tutuklama kararını engellemek için çalıştığını söyledi.

SAVAŞ SİLAHI OLARAK AÇLIK

İsrailli yetkili, UCM’nin olası tutuklama kararına temel teşkil edecek ana unsurun İsrail’in “Gazze’deki Filistinlileri kasten aç bırakması” olacağının altını çizdi.

ABD’nin de olası bir tutuklama kararının önüne geçmek için diplomatik çaba gösterdiği yönündeki iddialar doğrulandı.

İsrail ordusunun Gazze’de işlediği suçlara ilişkin çıkabilecek UCM kararına ilişkin Tel Aviv yönetiminde endişeler giderek artıyor.

Konuya ilişkin geçen hafta İsrail Başbakanlık Ofisi’nde “acil durum toplantısı” yapıldı.

TUTUKLAMA KARARI BU HAFTA İÇİNDE ÇIKABİLİR

The Times of Israel’e konuşan bir diğer İsrailli diplomat ise Dışişleri Bakanlığı’nın da söz konusu çabalara dahil olduğunu belirterek, “Mümkün olan her yerde faaliyet gösteriyoruz” dedi.

İsrailli askeri analist Amos Harel, Tel Aviv yönetiminin UCM Başsavcısı Karim Khan’ın bu hafta içinde Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında tutuklama kararı çıkarabileceği varsayımıyla çalıştığını bildirdi.

İsrail ordusu uluslararası sözcüsü Nadav Shoshani’nin, İsrail’in Gazze kıyısında yüzer iskele inşaatına ilişkin brifing vermesi, UCM’nin olası kararını engelleme çabaları arasında dikkat çekiyor.

NETANYAHU’NUN YOĞUN TELEFON TRAFİĞİ

İsrailli yetkililer Başbakan Netanyahu’nun tutuklama kararını engellemek adına yoğun telefon trafiği yürüttüğünü, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere liderlere “durmaksızın telefonla baskı yaptığını” aktardı.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun UCM tarafından kendisi hakkında bir tutuklama emri çıkarılması olasılığı konusunda “alışılmadık şekilde gergin” olduğu da kaydedildi.

Netanyahu’nun olası karara ilişkin “gerginliği” İsrailli Maariv gazetesine de yansımıştı.

Gazete, Lahey’deki UCM tarafından tutuklama emri çıkarılma ihtimali nedeniyle Netanyahu’nun “doğal olmayan bir şekilde korktuğunu ve gergin” olduğu aktarmıştı.

BIDEN NEDEN SESSİZ?

Jerusalem Post’a konuşan İsrailli bir diplomat, ABD yönetiminin sessizliğine dikkat çekerek, “ABD Başkanı Biden nerede? İsrail, günah keçisi ilan edilecekken neden sessiz kalıyor?” sorusunu yöneltti.

İsrailli diplomat, ABD’nin açık veya taktiksel desteği olmadan UCM’nin Başbakan Netanyahu ve İsrail ordusunun üst düzey yöneticilerine karşı harekete geçemeyeceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir